Pavasaris įsibėgėjo nestokodamas klaipėdiečiams ne tik saulės, lietaus, bet ir susitikimų su knyga. Net tris dienas – kovo 17, 22 ir 24 dienomis – Klaipėdos miesto ir regiono mokyklų 5–10 klasių mokinių komandos leidosi į kupiną nuotykių kelionę „Knygų ekspertų kovose“, surengtose Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto ir Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešųjų bibliotekų erdvėse.

            Paklausite, kas tos „Knygų ekspertų kovos“? Tai jau septintus metus iš eilės vykstantis ir knygų mylėtojus suburiantis Klaipėdos miesto ir apskrities bendrojo ugdymo mokyklų 5–10 (I–II gimnazijos) klasių mokinių projektas-konkursas. Jis kasmet vis nustebina atsinaujinančiu formatu. Mokiniai ir mokytojai į kovas įsijungia ne tik atlikdami įvairaus tipo kūrybines užduotis, bet ir labai pamėgo susitikimus su rašytojais. Jau kelerius metus iš eilės renginyje lankosi akcijos „Metų knygos rinkimai“ nominantai ir Metų knygų autoriai – rašytojai Kotryna Zylė, Ilona Ežerinytė, Vytautas V. Landsbergis. Šįmet, atsižvelgiant į Klaipėdos miestui svarbią 2023 metais minėtiną Klaipėdos krašto prie Lietuvos prijungimo 100 metų datą, prie projekto prisijungė ir Klaipėdos krašto kūrėja, Ievos Simonaitytės vardo literatūrinės premijos laimėtoja Sondra Simana.

                       Šie metai įspūdingi dalyvių gausa. Tarpusavyje varžėsi net 24 komandos iš Klaipėdos licėjaus, VšĮ „Vaivorykštės takas“, Eduardo Balsio menų gimnazijos, „Vėtrungės“, „Varpo“, Baltijos, Vytauto Didžiojo gimnazijų, Klaipėdos „Vyturio“, „Verdenės“, „Smeltės“, Simono Dacho, Liudviko Stulpino, Prano Mašioto progimnazijų. Renginį labai praturtino ir mokinių komanda iš Kretingos VšĮ Pranciškonų gimnazijos. Visos komandos atvyko į renginį ne tik knygas perskaičiusios, pasivadinusios įspūdingais vardais („Tarp eilučių“, „Tatuiruotų kūnų iškamšos“, „Edeno dukros“ ir kt.), bet ir atlikusios kūrybinius namų darbus – pristatė patikusios ir įspūdį palikusios knygos reklamą. Reklamos atskleidė ne tik skaitytojų kūrybiškumą, bet ir individualumą, artistiškumą – kiekviena stebino, jaudino, įkvėpė, kvietė mąstyti, atrasti, pažinti. Patiems pačiausiems skirta „Reklamos vizionierių“ nominacija. Moksleiviai taip pat kūrė skaitytų knygų pabaigas. Kas būtų, jei knyga turėtų tęsinį? Kiek išradingumo, išmonės, stiliaus pajautų nugulė baltuose popieriaus lapuose. Kūrybiškiausios komandos šiose užduotyse išskirtos apdovanojant „Rašytojų gildijos“, „Stiliaus meistrų“, „Siužeto kolumbų“, „Vaizduotės ar žodžio virtuozų“, „Rašybos ambasadorių“ vardo diplomais. Greitos reakcijos prireikė siekiant išnarplioti perskaitytų trijų knygų siužeto vingius ir atpažinti bei tinkamai priskirti „savininkui“, knygos personažui, iš knygos pabirusius daiktus. Geriausieji ir išmaniausieji pelnė „Siužeto sprinterių“, „Siužeto navigatorių“, „Knygų entuziastų“ vardus. Smagu, kad knygų ekspertai galėjo interviu metu užduoti rašytojams rūpimų klausimų ir čia pat sulaukti atsakymų. Interviu žanras suteikė renginiui ir žaismės ir rimties. Rašytoja Ilona Ežerinytė, paklausta, kurie jos knygų „Sutikti eidą“, „Skiriama Rivai“ ar „Verksnių klubo“ veikėjai geriausiai sutartų tarpusavyje, atsakė, kad visi, nes jos kuriami herojai tiesiog yra geri. Rašytoja Sondra Simana atviravo apie rašymą ir gyvenimą, žavėjosi, kad visgi yra daug jaunų skaitančių žmonių, kurie savo idėjomis galėtų prisidėti prie kultūros kūrimo Klaipėdos mieste.

                      Konkurso organizatoriai širdingai dėkoja miesto bibliotekoms ir jų darbuotojams, svetingai atvėrusiems į renginį savo įstaigų duris.  Knygų dvasia įsuko dalyvius Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje ir Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos „Kauno atžalyno“ padalinyje. Pastarojoje edukatorė Kristina mažiausiuosius konkurso dalyvius supažindino su bibliotekos erdvėmis ir pakvietė atlikti smagias užduotis, kad rezultatų laukimas neprailgtų. Mokytojai ir dalyviai buvo apdovanoti šios bibliotekos įsteigtais prizais – knygomis, kurios lauks savo skaitytojų mokyklų bibliotekų lentynose. Mokytojams, padėjusiems pasirengi konkursui, buvo skirtos psichologės psichoterapeutės, Lietuvos Biblioterapijos asociacijos narės D. Grakauskaitės-Šličienės knygelėmis, už kurias taip pat nuoširdžiai dėkojame. 

                Smagiai užbaigtas dar vienas 2022 m. gruodžio mėnesį pradėtas septintasis projektas. Konkurso dalyviai neliko be pelnytai uždirbtų Knygų ekspertų titulų, o svarbiausius „Knygų kovų ekspertų“ vardus iškovojo Klaipėdos miesto mokiniai – Klaipėdos licėjaus (9–10 ir 7–8 klasių grupėje) ir Simono Dacho progimnazijos (5–6 klasių grupėje) komandos. Šaunu, kad į jį įsijungia vis daugiau mokyklų ir komandų. Svarbu pastebėti ir tai, kad „Knygų ekspertų kovos“ gyvuos tol, kol bus knygas mylinčių mokinių ir mokytojų, bibliotekininkų, kurie remia kūrybiškas iniciatyvas. Į kūrybinių užduočių rengimą ir konkurso, skirto Klaipėdos miesto švietimo bendruomenei, organizavimą noriai įsijungė bibliotekininkės Lina Lakickienė (Baltijos gimnazija) ir Inga Leonavičienė („Vėtrungės“ gimnazija), Klaipėdos licėjaus lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Areta Tamošaitienė ir Vaida Jokšienė, užduotis padėjo vertinti miesto ir apskrities bibliotekų darbuotojos Mingailė Baltramiejūnė, Kristina Toliušė ir Raimonda Griciūtė. Džiugu, kai apsijungia kūrybiški mokytojai, bibliotekininkai, yra palaikomi bibliotekų bei mokyklų vadovų, ir kilnaus tikslo vedami įgyvendina visuomenines iniciatyvas – remti Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintą Skaitymo skatinimo programą, o svarbiausia – skatinti 5–10 (I–II gimnazijos) klasių mokinius domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra, netradiciniais kūrybinės išraiškos būdais pažvelgti į lietuvių kultūrą ir kalbą, kaip svarbią Lietuvos piliečio tapatybės dalį.

              Klaipėdos pedagogų švietimo ir kultūros centro metodininkė Jovita Norvilienė drauge su kūrybine grupe kviečia visus, norinčius jungtis prie kūrybinės komandos, ir kitais metais. Ugdykime skaitančius klaipėdiečius.

Back to top