Iš Švėkšnos – su žiniomis ir įkvėpimu puoselėti lietuvių tradicinę kultūrą

Gegužės 30 d. Klaipėdos miesto ikimokyklinio ugdymo mokytojai lankėsi Švėkšnoje – vienoje iš įdomiausių Mažosios Lietuvos kultūros vietų, garsėjančioje istorija ir tradiciniais amatais. Jie dalyvavo edukacinėje išvykoje-seminare „Lietuvių liaudies žaidimų taikymas ikimokyklinio ugdymo praktikoje“, kurį organizavo Klaipėdos pedagogų švietimo ir kultūros centras kartu su ikimokyklinio ugdymo mokytojų metodiniu būreliu. Seminaro tikslas buvo padėti mokytojams geriau suprasti, kaip lietuvių tradicijas galima pritaikyti darbe su vaikais – naudojant žaidimus, amatus ir pasakojimus. Renginio metu pedagogai susipažino su Švėkšnos kultūriniu paveldu, vaikščiojo po istorinį miestelio centrą ir dalyvavo praktiniuose užsiėmimuose Tradicinių amatų centre. Ten jie bandė įvairius tradicinius amatus, klausėsi pasakojimų apie Mažosios Lietuvos papročius ir sužinojo, kaip visa tai galima įtraukti į ugdymo procesą. Šis renginys tapo ne tik profesiniu tobulėjimu, bet ir galimybe užmegzti glaudesnį ryšį su kultūra ir kraštu. Tokia patirtis leidžia ugdymui įgauti daugiau prasmės, o vaikų kasdienybėje atsirasti tikriems, autentiškiems išgyvenimams. Švėkšnoje patirtos akimirkos primena, kad tradicijos išlieka gyvos tol, kol jomis dalijamasi.
Lietuva parlamentinės demokratijos laikotarpiu (1920-05-15 iki 1927-04-12)
Žanras (monografija, knyga, programa, lentelės, pamokų ciklas, tyrimas, testas, mokomosios užduotys ar kita). Darbo / priemonės pavadinimas: Protmūšis Tema: ,,Lietuva parlamentinės demokratijos laikotarpiu (1920-05-15 iki 1927-04-12)” Autorius / autorių grupė (Vardas, Pavardė). Dalykas, kvalifikacinė kategorija: Margarita Endriuškaitė -Istorija, mokytoja , Egidijus Sereičikas – Istorija, vyr. mokytojas Įstaiga: Klaipėdos ,,Versmės“ progimnazija, Klaipėdos licėjus Amžiaus grupė / klasė: 8–12 kl. Anotacija (iki 300 ženklų): Metodinė priemonė „Lietuva parlamentinės demokratijos laikotarpiu (1920-05-15 – 1927-04-12)“ skirta 8–12 klasių mokiniams, turintiems aukštesnius istorinius ir analitinius gebėjimus. Priemonėje pateikiamos užduotys, kurios padeda gilinti žinias apie vieną iš svarbiausių Lietuvos Respublikos tarpukario istorijos laikotarpių – demokratinės santvarkos formavimąsi ir veikimą. Užduotys orientuotos į kritinį mąstymą, šaltinių analizę, gebėjimą vertinti istorinius procesus ir jų reikšmę šiandienos kontekste. Parsisiųsti/Nuoroda: Protų mūšis – Lietuva parlamentinės demokratijos laikotarpiu (1920-05-15 iki 1927-04-12) Aprobuota / pristatyta (kada ir kur): Klaipėdos universitete, respublikinėje Lietuvos mokinių olimpiadoje, 2025-04-04
Knygų mylėtojai vėl susibūrė festivalyje „Knygų ekspertų kovos“ 2025

2025 metų gegužės 30 dieną Klaipėdoje jau devintą kartą įvyko tradicinis knygų mylėtojų festivalis „Knygų ekspertų kovos“, suburiantis skaitymo entuziastus iš įvairių miesto mokyklų. Džiugu, kad žinia apie festivalio ypatingą atmosferą, kūrybiškai pateikiamas užduotis ir šiltą bendrystę kasmet keliauja iš lūpų į lūpas, pritraukdama vis daugiau dalyvių. Šiemet „Kultūros fabriko“ erdvėse šurmuliavo net 30 komandų, kurių nariai savo žiniomis, kūrybingumu ir išmone varžėsi dėl geriausiųjų vardo. Kaip bičių avilyje komandos aktyviai judėjo tarp kūrybiškai pavadintų erdvių – „Atostogos Kanaruose“, „Senų knygų priimamasis“, „Keliaujančio katino svetainė“. Šių metų „Knygų ekspertų kovų“ dalyviai buvo kviečiami ne tik demonstruoti literatūros žinias, bet ir gilintis į istorinius kontekstus. Specialiai festivaliui parengta „Bingo“ užduotis skatino atpažinti istorinius skaitytų kūrinių aspektus. Užduotį vertino istorijos mokytojai Egidijus Sereičikas, Milda Kontrimė ir Alvydė Jurėnienė, kurių įžvalgos padėjo jauniesiems skaitytojams pažvelgti į literatūrą kaip į kultūrinį ir istorinį reiškinį. Taip pat festivalio dalyviai atsakingai ruošėsi dar prieš renginį – ne tik skaitė paskirtas knygas, bet ir kūrė stalo žaidimus. Kiekviena žaidimo lenta netikėtai virto tikru meno kūriniu: vienur pražydo sakuros, kitur vandenynais plaukė laivai, dar kitur – rikiavosi gelbėjamos knygos. Džiugina ir tai, kad dalyvių komandų žaidimus pasisiūlė įvertinti profesionalūs „Išmok(y)ti“ edukatoriai, žaidimų kūrėjai. Festivalio metu ir netrūko praktinės kūrybos: edukatorė, dailininkė Lidija Kuklienė vedė knygrišystės dirbtuves, kuriose mokiniai susipažino su knygos kaip meno objekto kūrimu. Bibliotekininkė Vaiva Jameljanova pristatė knygų nominacijas ir pakvietė dalyvius sukurti nominaciją vienai iš jų skaitytų knygų, o užduotis „Pabėgimų kambarys“ ypač sutelkė komandos narius, norint įveikti priešininkus. Pasibaigus visoms veikloms ir suskaičiavus rezultatus, paaiškėjo šių metų „Knygų ekspertų kovų“ nugalėtojai:5–6 klasių grupėje KNYGŲ EKSPERTŲ VARDĄ pelnė „Vydūno žiniukės“ (Klaipėdos Vydūno gimnazija), antrąją vietą pelnė „Knygų herojės“(Klaipėdos licėjus), o trečioji vieta atiteko komandai „Literatūros sargybinės“. 7–8 klasių grupėje nugalėjo „Penktas labirintas“ (Klaipėdos licėjus), antrąją – „Ketvirtas labirintas“ (taip pat iš Klaipėdos licėjaus), trečiąją – „Knygų gelbėtojai“ (Klaipėdos „Vaivorykštės tako“ gimnazija). 9–10 (I–II gimnazijos) klasių grupėje geriausiais pripažinti „Paskutinė kelionė“ (Klaipėdos licėjus), antrąją vietą pelnė „Literatūrinės letenėlės“ (Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazija), o trečiąją – „Ant bangos“ (Klaipėdos „Aukuro“ gimnazija). Visos likusios komandos buvo apdovanotos padėkos raštais – AČIŪ, kad esate KNYGŲ SKAITYMO AMBASADORIAI! Festivalį koordinavusi ir idėjas generavusi mokytoja Areta Tamošaitienė šiemet ir vėl subūrė gausią, entuziastingą mokytojų ir partnerių komandą, kurios dėka renginys vyko sklandžiai ir jaukiai. Nuoširdžiai dėkojame visiems partneriams: Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos švietimo skyriui, Klaipėdos licėjaus bendruomenei, Pedagogų kultūros ir švietimo centro komandai, Kultūros fabriko erdvių šeimininkei Linai Jonušauskienei už šiltą priėmimą ir bendrystę. Negalime nepadėkoti ir kūrybinių užduočių rengime bei konkurso organizavime aktyviai dalyvavusioms mokytojoms Laimai Ruškienei, Laurai Rojutei-Maselskienei, Deimantei Rutkauskaitei, taip pat bibliotekininkėms Kristinai Toliušei ir Mingailei Baltramiejūnei. Nuoširdų AČIŪ tariame visiems konkurso dalyviams – lauksime jūsų sugrįžtant kitais mokslo metais! Vaida Jokšienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų metodinio būrelio pirmininkė