1Logo pskc

                  Visa informacija saugoma senojoje interneto svetainėje www.kpskc.lt

„Knygų ekspertų kovos“ Klaipėdoje ir vėl startavo!

„Knygų ekspertų kovos“ projektas-konkursas skaičiuoja 8-tus metus ir kasmet, atlikdamas skaitymo skatinimo kampaniją, skleidžiasi kaip žiedo pumpuras ir vilioja įsijungti vis gausesnį knygų mylėtojų būrį. Konkursas, organizuojamas Klaipėdos miesto pedagogų ir švietimo centro koordinuojamo miesto lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų metodinio būrelio tarybos, pasitinka dalyvius kaskart išradingesnėmis užduotimis, sušildo jaukiais pokalbiais su konkurse apsilankančiais rašytojais.

2024-ieji klaipėdiečiams neeiliniai. Juos Klaipėdos miesto savivaldybės taryba paskelbė Švyturių metais. Tad, sekdama šia žinia, konkurso „Knygų ekspertų kovos“ organizatorių komanda susibūrė bendram tikslui – sukviesti knygų mylėtojus pasigalynėti, projekto konkursui suteikiant naują formatą – festivalio, skirto Švyturių metus paminėti, statusą. Šiemet, birželio 6 dieną, didžiulis, beveik šimto 5 ir 6, 7 ir 8 bei 9 ir 10 (I–II gimnazijos) klasių moksleivių būrys, susibėgo į senas Klaipėdos miesto istoriją menančias „Kultūros fabriko“ erdves, itin palankias kūrybiškumui reikštis. Jos staiga įgijo netikėtus pavadinimus, tokius kaip „Sielų dėžutė“, „Niujorko respublika“, „Patricijos denis“. Fabriko erdvių komanda, vadovaujant Linos Jonušauskienės, leido visiems festivalio dalyviams pasijusti tarsi namuose.

Ekspertų kovas pradėjo ir savo išmone bei išradingumu, gebėjimu įsiskaityti ir atverti knygą rungėsi net 20 komandų iš įvairių Klaipėdos miesto ugdymo mokyklų. Iki festivalio pradžios dalyviai, sekdami užkoduotas užuominas haiku (autorė Mingailė Baltramiejūnė), dalyvavo intelektiniame orientaciniame žygyje ir, apsilankydami Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos daliniuose, labiau pažino gimtą miestą ir paminėjo Imanuelio Kanto 300-tų metų jubiliejų. Čia artimai susipažino su iškilios asmenybės vardo bibliotekoje dirbančia komanda. Nuoširdų „ačiū“ organizatoriai taria festivalio partneriams Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos darbuotojams, ypač Mingailei Baltramiejūnei, Kristinai Toliušei, Vidai Narveišytei, kurios ne tik prisidėjo prie užduočių rengimo, bet ir plačia šypsena sutiko visas 20 skirtinguose daliniuose apsilankiusių komandų ir jų klasės draugų. Taip pat padėka bibliotekos direktorei Renatai Rudienei, palaikiusiai festivalio dvasią ir prisidėjusiai prie idėjos įgyvendinimo. Ji šiltai pasveikino dalyvius. Kiekvienas festivalio dalyvis atvyko pasipuošęs bibliotekos darbuotojų įteiktais Baltojo švyturio ženkleliais, tarsi išskiriamuoju ženklu, o mokytojams, padėjusiems mokiniams pasirengti „Knygų ekspertų kovoms“, įteikta dovana – Jūratės Sučylaitės istorinis romanas „Imanuelio kelias“. Fabriko antrojo aukšto fojė erdves papuošė ir dalyvius pasitiko Klaipėdos Vydūno gimnazijos mokinių sukurtų haiku ir iliustracijų kūrybos darbų paroda, taip pat „Santarvės“ progimnazijos bibliotekininkės Tatjanos Babinos iš senų knygų sumeistrautas kūrybinis darbas – Klaipėdos miesto simbolis Baltasis Švyturys.

Besirungiančias konkurse-festivalyje komandas lydėjo rašytojai Daina Opolskaitė, Kontryna Zylė, Justinas Žilinskas. Būtent rašytojas prof. Justinas Žilinskas šiais metais pirmą kartą išrinktas Pirmuoju nacionaliniu skaitymo ambasadoriumi. Komandos rungėsi ir protmūšio formato, ir kūrybinėse – mito, komiksų tekstų, reklamos kūrimo – rungtyse ir po įveiktų įvairaus sudėtingumo užduočių, pokalbių su rašytojais, komisijos narių ginčų galiausiai išrinkti nominacijos „Knygų ekspertų ekspertai“ laimėtojai. Nugalėtojais 5–6 klasių grupėje tapo Klaipėdos „Verdenės“ progimnazijos komanda „Knygų žiurkės“, 7–8 klasių grupėje laimėjo Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos komanda „Balsiukų respublika“, o 9–10 klasių grupėje – Klaipėdos licėjaus komanda „Ne (gana)“. Savo favoritus išsirinko ir rašytojai. Tiek 5–6, tiek 7–8 klasių grupėse nominacija „Rašytojo favoritai“ įteikta nugalėjusioms komandoms: sveikinimai „Knygų žiurkėms“ (rašytoja Kotryna Zylė) ir „Balsiukų respublikai“ (rašytoja Daina Opolskaitė). O prof. Justinas Žilinskas savo favoritu išsirinko Klaipėdos „Varpo“ gimnazijos komandą „Keturi tūzai“. Rašytojai išrinktoms komandoms padovanojo savo knygų, saldumynų. Be apdovanojimų neliko ir kitos komandos bei juos ruošę mokytojai. Negalima nepaminėti ir jauniausios, tik ketvirtą klasę bebaigiančios, komandos „Knygų gadintojai“ (Klaipėdos licėjus). Jiems atiteko ir knygų ekspertų „Siužeto sprinterių“ nominacija.

Smagu, kad festivalio nuotaika įtraukė visas įvairaus amžiaus mokinių komandas ir jos įsitraukė į baigiamąjį šokį-sulėktinį Jono kalnelio papėdėje. Lengva buvo šokti, nes šauniosios Klaipėdos licėjaus mokinės Rugilė ir Elena tapo šokio moderatorėmis, kurių judesius smagiai atkartojo gausus būrys knygų skaitymo mylėtojų. Merginos ne tik mokė šokti, bet ir koordinavo komandų turus drauge su kitais savanoriais iš Klaipėdos licėjaus – Benu ir Vakare, Smilte ir Gabriele, Basile. Padėka jauniesiems talentams!

Kelerius metus renginį „Knygų ekspertų kovos“ konkursą koordinuoja mokytoja Areta Tamošaitienė, kuri kasmet suburia mokytojus ir partnerius. Jos dėka kasmet susiburia šauni kūrybinė komanda, apjungianti mokyklų lietuvių kalbos mokytojus, bibliotekininkus ir rašytojus – metų knygų nominantus. Negalima nepadėkoti ir į kūrybinių užduočių rengimą ir konkurso, skirto Klaipėdos miesto jaunajai švietimo bendruomenei, organizavimą, komisijos darbą noriai įsijungusioms mokytojoms Laimai Tičkuvienei, Laurai Rojutei-Maselskienei, Vaidai Jokšienei, Deimantei Rutkauskaitei, bibliotekininkėms Ingai Leonavičienei, Ilonai Čėsnaitei-Stanevičei. Kad festivalis įvyktų, didelė padėka Rotary klubo „Atidė“ prezidentei Renatai Statkevičienei, Klaipėdos miesto savivaldybės švietimo skyriui, Klaipėdos licėjaus bendruomenei ir direktorei doc. dr. Reginai Kontautienei bei Klaipėdos pedagogų kultūros ir švietimo centro komandai – direktorei Raimondai Stirbienei ir metodininkei Jovitai Norvilienei.

Knygų ekspertų kovų komanda taria „ačiū“ visiems konkurso dalyviams, mokytojams, partneriams ir lauks kovų ringe kitais mokslo metais! Organizatorių ir projekto-konkurso festivalio partnerių dėmesys, jų tartas šiltas sveikinimo žodis suteikė šveitei ne tik iškilmingumo, bet širdyje paliko pasididžiavimo jausmą. Juk meilės knygai skiepijimas nuo jaunų dienų yra užkrečiantis pavyzdys.

 

Organizatorių vardu Vaida Jokšienė, Jovita Norvilienė

 

 

 

Nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Mums svarbi Jūsų nuomonė
Parašykite atsiliepimą apie interneto svetainę ar institucijos veiklą